BAYBURT ÜNİVERSİTESİ by BAYBURT ÜNİVERSİTESİ

Arsa alanı: 800.000 m² İnşaat alanı: 180.000 m² BAYBURT , 2013
DİĞER Yapım Aşamasında

Proje tasarımında, Bayburt’un iklim koşulları düşünülerek yola çıkılmıştır. Soğuk hava koşullarıyla geliştirilen tasarımlarda proje içe dönük, iç avlulu çözümlerle desteklenmiştir.Projede Selçuklu Mimari öğeleri taşıyan unsurlar kullanılmıştır. Yaya yollarında eskiyi yansıtan izler görülmektedir.

Üniversite bünyesinde, Eğitim fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Sağlık Birimler, Meslek Yüksek Okulu, Diş Hekimliği Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İktisadi- İdari Birimler, Beden Eğitimi Fakültesi, Turizm Otelcilik, Araştırma Laboratuarı bulunmaktadır. Yaklaşık 180.000 m² olan proje geniş yaya yolları, yeşil alanlar ve bisiklet yolları ile desteklenmiştir.Proje gelişime müsait bir alanda konumlanmıştır.Kütleler yüksek olmayan 3-4 katlı yapılardır. Büyük bir meydan,Kültür ve festival alanı olarak tasarlanmıştır. Yol, meydan ve cephelerde Bayburt taşı kullanılması düşünülmüştür.

Cephede birbirinin içine geçen kütleler düşünülmüştür. Kütleler birbirinden kopuk ama birbiriyle de ilişkilidir. Yer yer opak yer yer de saydam cepheler oluşturulmuştur. Geleneksel bir yapı ile birlikte rasyonel hatlara sahip bir projedir. Girişlerde saçaklarla desteklenmiştir.

UYGULAMA

iletişim

Nispetiye cad. Dalmaz Center No:112 Kat:1 Etiler 34337 İstanbul - Turkey
+902122529005 | info@spdo.com.tr